top of page

ZEYNEP ASLI ÇOKŞENİM

TAMAM | OKAY

24.03.2018 - 14.04.2018

Sergilenen Eserler / Web Seçkisi

Zeynep Aslı Çokşenim 2000 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü 1 Numaralı Atölye’den mezun olmuştur. Aynı yıl, mezun olduğu lisede görsel sanatlar öğretmenliği yapmaya başlayan Çokşenim, 2012 yılında kendi atölyesini açmıştır. Atölyesinde kendi sanat üretimine paralel olarak, çocuklara, gençlere ve yetişkinlere eğitim veren sanatçı, içinden geçen duygu ve düşünceleri dürüstçe yansıttığı çarpıcı eserleri ile dikkat çekmektedir.

Sanatçı, Gürel Art Space’deki ‘Tamam’ isimli kişisel sergisindeki yapıtları ile, korkuları, inançları / inandıkları, olmak istedikleri, mutlululuk ve mutsuzlukları, bırakmak istedikleri ve tutundukları, üzenleri ve sevindirenleri, huzur buldukları, başlangıçları ve bitişleri, kısaca kendisini ‘Tamam’layan her şey ile yüzleşmektedir.

 

Çokşenim, resimlerinde yer verdiği şekillerin, nesnelerin, bitkilerin ve renklerin hem evrensel hem de kendisine özel anlamlarına büyük önem vermektedir. Sanatçının yapıtlarında yer alan çiçeklerden orkide kadınlık gücünü, menekşe sevgi ve sadakati, lale ise kırılganlık, saflık ve zerafeti simgelemektedir. Çokşenim, eserlerindeki kaplumbağalar ile bilgeliği, yusufçuklar ile değişimi, aslanlar ile güç ve kararlılığı, filler ile yenilmezliği, kelebekler ile gençlik ve dinamizmi, tavuskuşları ile ise tamlık ve ölümsüzlüğü vurgulamaktadır.

 

Oransal kırılma gösteren karmaşık geometrik (fraktal) şekilleri çok seven Zeynep Aslı Çokşenim, bu şekilleri eserlerinde sıkça kullanmaktadır. Sanatçının birçok yapıtında görülebilen bu fraktal şekiller Çokşenim için hem sonsuzluktur, hem de bölünüp, parçalanıp yeniden ‘Tamam’lanmaktır.

bottom of page