top of page

Haşim Nur Gürel

~Görüldüğü Gibi~

~As Is Seen~

28.04.2018 - 18.05.2018

Açılış Opening: 28.04.2018, 17:00 - 20:00

Haşim Nur Gürel

 

İstanbul, İzmir, Ankara ve Mersin’de 39 kişisel sergi açtı, birçok karma sergiye katıldı. Eserleri Türkiye’nin en önemli kurumsal ve kişisel koleksiyonlarına dahil oldu.

 

1983 ve 2001 yılları arasında Sanat Çevresi, Türkiye’de Sanat ve Genç Sanat dergilerinde sanat üzerine 100’ü aşkın makale yazdı.

 

‘Salyangoz Satıcılarının Seyir Defteri’, ‘Türk Resminden On İki Örnek ile Portre’, ‘Sığ Sularda Sanat ve Siyaset’ ve ‘Muhayyel Müze’ isminde dört kitap yazdı.

 

Türkiye’nin ilk internet bazlı müzesi olan Eczacıbaşı Sanal Müzesi’ni kurdu ve yönetti.

 

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin kuruluşunda aktif sorumluluk üstlendi ve müzenin ilk yıllarındaki birçok serginin küratör ekibinde yer aldı.

 

Elgiz Müzesi’nde gerçekleşen birçok serginin küratör ekibinde yer aldı.

 

Yaklaşık 15 sene boyunca Tüyap Artist Sanat Fuarı’nın Danışma Kurulu’nda görev aldı.

 

Gençleri sanata teşvik etmek amacıyla düzenlenen birçok yarışmada jüri üyeliği yaptı.

"Resim benim için parçası olduğum toplumla iletişim kurma yollarımdan en önemlisi. Kendimi tanıma sürecimin de olmazsa olmaz parçası...

Yaşamın içimde biriktirdiklerini dönüştürmek, işe yaramaz zannedileni yararlı kılmak, zorlukları çalışarak ve kendi içime dönerek aşmak iyi geliyor bana. Farklı bir şey yakaladığını hisseden “gözümün gördüğünü göstermek”...

Resmimi bitirdiğimde, o resim için seçtiğim konu, imge ve gerçekleştirmenin bir başkasını da etkileyebileceği umudu bana bu dünyada hepten yalnız olmadığımı hissettiriyor."

Haşim Nur Gürel

bottom of page