top of page

Berna Türemen / Çakma Melekler

17 Aralık 2016 – 7 Ocak 2017

 

İstanbul’un Anadolu yakasındaki sanat ortamına yeni bir renk getirmeyi amaçlayan Gürel Art Space, 17 Aralık Cumartesi günü açılan ilk sergisinde yeni yılı Berna Türemen’in Çakma Melekleri ile karşıladı.

 

Berna Türemen’in resim serüveni , aslında kadının ve sanatçının vazgeçemediği kedilerinin de serüveni... Türemen’in son çalışmalarında kediler kadın haline dönüşüyor. Yeni serisinde yağlı boya ve özgün baskı tekniklerini tekstil kumaş parçaları ile kolajlayan Türemen, kente göç, özgürlük ve kendi kanatlarıyla uçmak temalarını vurgulamakta. Kanatlar çakma da olsa kadının uçma vakti gelmiştir artık...

 

Türemen’in resmettiği kadınlar, çevreleriyle, kendine has mizah anlayışı ve fantezileriyle düşsel ve gerçekçidir. Sanatçının hüzünlü ve yalnız geçen çocukluğunda resim yaparak mutlu olması gibi, resimleri de seyredenleri hem gülümsetir, hem de detaylarıyla hüzünlendirir. Resimler kadar, resimlerin isimlerinde de gizlidir bu hüzün: ‘Geride Kalan’, ‘Mahzun Durmak’, ‘Kargalar Sakın Anneme Söylemeyin’, ‘Veda’. Resminin bir köşesinde duran kedi yıllar içinde büyür, ve kedinin insan yaşamına egemen oluşu gibi tuvale egemen olur.

 

Sergilenen Eserler / Web Seçkisi

bottom of page