top of page
Website - Title.jpg

20.10.18 - 10.11.18

Açılış Opening

20.10.2018

17:00 - 20:00

İlan Görseli.jpg

Sergilenen Eserler

Berna Türemen 50. Sanat Yılını ‘Berna’nın Kedileri’ Sergisi ile Kutluyor

2018 yılı itibarı ile sanat hayatında yarım asırı geride bırakan Berna Türemen, ‘Berna’nın Kedileri’ isimli sergisi ile Gürel Art Space’e bir kez daha konuk oluyor. Sanatçının 54. kişisel sergisi olan ‘Berna’nın Kedileri’nde, Türemen’in son dönemde ürettiği “kedi portreleri” baş rolü üstleniyor. Dünyaya ve dünyadaki tüm canlılara sevgi ve şefkatle bakan Türemen, ‘Berna’nın Kedileri’ sergisi ile bu sevgisini tüm sanatseverlerle paylaşmayı amaçlıyor. Kedileri ve diğer hayvanları insanların sadık dostları olarak gören Türemen, çarpıcı eserleriyle hayvan haklarına dikkat çekerek bu konu hakkında toplumsal duyarlılığın artmasını umuyor.

 

“Keşke çocuklara küçük yaştan itibaren hayvanların ve bitkilerin de birer canlı oldukları, onların da duyguları olduğu öğretilse.” – Berna Türemen

 

Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu mezunu olan Berna Türemen, Ankara’da Kadın Sanatçılar Ödülü’nü kazanarak sanat hayatının henüz ilk yıllarında önemli bir başarıya imza attı. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde onlarca kişisel sergi açan Türemen, aynı zamanda hem Türkiye’de hem de Paris ve Tokyo dahil olmak üzere dünyanın pek çok farklı şehrinde bienal ve karma sergilere katıldı. Sanata getirdiği mizahi yaklaşımıyla 1985 yılında Bulgaristan’daki Gabrovo Müzesi’nden ödül alan Türemen’in eserleri, birçok önemli müze ve koleksiyonerin koleksiyonlarına dahil oldu.

 

“Gecem gündüzüm hep resim. Resim yapmadığım vakit kendimi suçlu hissediyorum.” – Berna Türemen

 

Resme olan ilgisini ve sonsuz üretkenliğini bu sözlerle ifade eden sanatçı, resimle henüz küçük bir çocukken kendisi de bir ressam olan annesi sayesinde tanışmış. Ergenlik döneminde ailesinin kendisini müziğe yönlendirmesine ve konservatuarı kazanmasına rağmen resim yapmayı seçen Türemen, kendisini ve duygularını resimleriyle ifade etmeyi tercih etmiş. Genel anlamda zor ve hüzünlü bir çocukluk geçirdiği için resimlerinde her zaman bir mizah unsuru olmasını tercih etmiş.

“Yaptığım resimler beni çok mutlu etti; o yüzden resim yapmadan duramıyorum.” – Berna Türemen

Okul yıllarında soyut resme odaklanan Türemen, mezuniyet sonrasında figüratif resme geçiş yaparken ona ilk ilham veren konu kadınlar oldu. Şehirde yaşadığı için köylerdeki doğal yaşama özenen Türemen, resimlerinde ilk olarak köyde yaşayan kadınlara ve onların yaşantılarına yer verdi. Daha sonra köyden kente göç konusunu ele alan Türemen, bu dönemde ürettiği eserlerinde kadınların şehir hayatına adapte olmasına ve değişen sosyal yaşamlarına odaklandı. Kadının değişen dünya ve ülke koşullarına uyum sağlaması, bu bağlamda hem sosyal hem de ekonomik anlamda özgürleşmesi Türemen’in eserlerinde ön planda yer aldı. Sanatçının resimlerinde önceleri kadınların yanında bir yardımcı öğe olarak yer alan kediler ise zaman içerisinde evrilerek tuvalin tamamını kaplamaya başladı.

 

“Doğada her şey resim. Bir sanatçı zaten bunları görür. Fakat her şeyi olduğu gibi tuvale koymak yeterli değil; bunların üzerine biraz emek koymak, kendinden bir şeyler katmak gerekiyor.” – Berna Türemen

 

Her ne kadar favori tekniğini yağlı boya olarak tanımlasa da, Türemen şimdiye kadar suluboya, sırüstü, seramik, gravür, desen ve kolaj gibi birçok farklı tekniği ustalıkla uygulayabilmiş bir ressam. Son dönem işlerinde tekstil malzemelerini ve danteli tuvalle buluşturan sanatçı, bu kadar farklı tekniği denemesini ve başarıyla uygulayabilmesini okulunun ve hocalarından aldığı eğitimin doğal bir sonucu olarak görüyor. ‘Berna’nın Kedileri’ sergisinde, sanatçının yağlı boya işlerine ek olarak, bir arkadaşının yaptığı ebru çalışmalarını fon olarak kullandığı çarpıcı desenleri de ilk kez sanatseverlerle buluşacak.

 

Açılış seremonisi 20 Ekim Cumartesi günü gerçekleşecek ‘Berna’nın Kedileri’ sergisi, 20 Ekim – 10 Kasım 2018 tarihleri arasında Gürel Art Space’de.

bottom of page